احداث كارخانه فولادسازی بردسیر كرمان

  • کارفرما: شركت فولاد سيرجان ايرانيان
  • وضعیت پروژه: تحويل موقت
  • تاریخ فعالسازی قرارداد: فروردين 1390

عمليات اجرايي اين پروژه از اول مهرماه 1390 آغاز شد. ماموريت تام، طراحي، تامين، نصب و راه‌اندازي يك كاخانه فولادسازي به ظرفيت 800هزار تن در سال تعيين شد. اين واحد فولادسازي داراي 14 واحد مستقل است كه واحد اصلي آن سالن فولادسازي است و مابقي را تاسيسات برقي، سيالاتي، خدماتي و پشتيباني تشكيل مي‌دهد.

يكي از كارهاي مهم و شاخص انجام شده در اين كارخانه انجام مدل‌سازي سه بعدي بود. در مدل‌سازي سه بعدي فولادسازي و واحدهاي جانبي پروژه بردسير كه براي اولين بار در ايران و بدون كمك تكنولوژيكي خارجي انجام شد، سعي شده تا حد امكان كوچكترين جزييات در تمامي بخش‌ها مدل‌سازي شود. اين موضوع موجب بهينه‌سازي فاز مهندسي و طراحي در جهت كاهش هزينه‌ها، امكان ايجاد تبادل اطلاعات و يكپارچه سازي طراحي، بين ديسيپلين‌هاي مختلف و كاهش نياز به تكنولوژ خارجي براي طراحي پلنت شده است.
در این پروژه، شرکت تام در کلیه زمینه های E(مهندسی)، P(تامین) و C( اجرا) استاندارهای بسیار بالایی را رعایت كرد و ضمن رعایت سخت گیرانه ترین استانداردهای مهندسی، تجهیزات را از برترین تولید کنندگان داخلی و خارجی تامین كرد و ضمن رعایت استانداردهای عملیات اجرایی در کلیه مراحل، توجه ویژه ای به سهولت، ایمنی، سرعت و کیفیت در پروسه بهره‌برداری هم داشت.
در زمان اولين ذوب‌گيري و راه‌اندازي كوره قوس الكتريكي اين سايت فولادسازي هيچ‌كدام از كارشناسان خارجي در محل حضور نيافتند و عمليات راه‌اندازي توسط كارشناسان داخلي تام انجام شد.
كار با چنان كيفيتي انجام شد كه در گزارشي كه به هيات مديره بانك پاسارگاد ارايه شد، اين طور آمده بود. " اين كه ذوب‌گيري در كوره قوس الكتريكي فولادسازي بردسير بدون خطا به انجام رسيد؛ بهترين تجهيزات ممكن انتخاب شده اند،كنترل كيفيت وظيفه خود را به خوبي انجام داده است و عمليات پيش راه‌اندازي با دقت و وسواس خاصي انجام شده است."

كارخانه فولادسازي بردسير كرمان پس از ثبت چندين ركورد توليد كه آخرين آنها 16 ذوب در روز بود، از سوي شركت تام به كارفرماي پروژه(شركت فولاد سيرجان ايرانيان) تحويل موقت شد.
احداث كارخانه فولادسازی بردسیر كرمان